Diller

Neden Fırat Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü?

Kuruluşundan bu yana kendi binasında hizmet veren Fırat Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü 2019-2020 ders döneminde yeni binasında derslikler ve amfilerin kullanımı ile eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Ayrıca özel olarak tasarlanan ve bölümün hem öğretim hem de araştırma altyapısını önemli ölçüde geliştiren Memnune Bildik Kimya Mühendisliği Laboratuarı binası, özellikle 4. Sınıf öğrencilerinin kullanımına sunulmuştur. Önerilen tüm lisans ders kitaplarına hem Bölüm Kütüphanesi hemde Üniversite kütüphanesinden ulaşılabilmektedir. Bölümümüzde lisans ve Lisans Üstü öğrencilerin kullanımı için çok sayıda bilgisayar vardır. 

Kimya Mühendisliği Lisans Programı, kimya mühendisliği alanında ülkemiz ve dünyadaki en son gelişmelere cevap verecek şekilde düzenlenmiştir. Öğrencileri gelişmeleri takip edebilecek yeterliğe getirmeyi hedefler. Yurtdışındaki çeşitli üniversiteler ile yapılan değişim programları ile öğrencilerimize yurtdışı erasmus programlarından ve başta Metalürji ve Malzeme Mühendisliği ile Çevre Mühendisliği olmak üzere çeşitli bölümlerde çift anadal ve yandal programlarından yararlanma imkanı sunulmaktadır. Gelişmiş laboratuvarlarımızda yakıt-ısı, temel işlemler, reaksiyon mühendisliği, proses kontrolü uygulamaları yapılmaktadır. Çeşitli projeler ile öğrencilerimizin bilimsel etkinliklere katılımı sağlanmaktadır.

Bölümümüzde halen 8 profesör, 2 doçent, 2 doktor öğretim üyesi ve biri ÖYP programı ile bölümümüzde görevli olmak üzere 4 araştırma görevlisi vardır. Bölümde Temel İşlemler ve Termodinamik, Proses ve Reaktör Tasarımı, Kimyasal Teknolojiler olmak üzere üç anabilim dalı bulunmaktadır. 

Türkçe